ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2019-10-28


Echo bębnów było słychać w Niedzieliskach

Organizator:
Gminne Centrum Kultury,
Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej

V Ogólnopolskie Dni Djembe jest to święto najpopularniejszego instrumentu etnicznego na świecie, jakim jest zachodnio-afrykański bęben djembe. Stworzony w XIII wieku instrument stał się tak ważnym symbolem, jakim w latach 60tych była gitara akustyczna. Jest to też święto niemałej społeczności w Polsce, osób, które w wolnym czasie - w pojedynkę czy też częściej w mniejszych lub większych grupach - spotykają się na zajęciach zorganizowanych lub spontanicznych bębniarskich meetingach.
Ogólnopolskie Dni Djembe to także święto instruktorów gry na bębnach djembe w całej Polsce. Czyli osób, które dbają o propagowanie bębnów djembe w naszym kraju poprzez organizowanie warsztatów gry, koncertów i pokazów artystycznych.
W sobotę, tj. 26 października, w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty bębniarskie dla dzieci. Po raz pierwszy uczestniczyliśmy w święcie gry na bębnach afrykańskich. Słowo djembe w języku ludu Bambara (”Anke djé, anke bé” znaczy: ”razem w pokoju, w harmonii”.
Prowadzący zajęcia Pan Piotr Czarniecki - podróżnik po dalekiej Afryce - opowiedział o pochodzeniu oraz znaczeniu bębnów w kulturze afrykańskiej, zaprezentował instrumenty perkusyjne z różnych części Afryki, których używają podczas koncertów i występów. Uczniowie poprzez zabawy rytmiczne poznali dźwięki i proste rytmy, uczyli się słychać gry innych i grać z podziałem na role.
W warsztatach zostały wykorzystane bębny z rodzaju djembe, dun-dun oraz darbuka.
Dzieci miały również możliwość obejrzenia filmu „Rytm i dźwięk”, zdjęć zrobionych podczas podróży, poznania i porozmawiania z podróżnikiem, który opowiadał ciekawe historie, jakie przeżył zwiedzając Afrykę.
Wspólne granie było świetną okazją do tego, by zjednoczyć się w kręgu i po prostu pobyć ze sobą, pośmiać się i wygenerować mnóstwo pozytywnych wibracji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Składamy gorące podziękowania głównemu sponsorowi dzisiejszego wydarzenia - Dyrektorowi GCKCziS - Panu Szymonowi Witek oraz Pani Bogusławie Daniel Zieja, która wspólnie z nami uczestniczyła w warsztatach.

 

Źródło /PSP Niedzieliska/
foto: /PSP Niedzieliska/
<<< wstecz


Grudzień 2019
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019