ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2018-03-23


Wystawa prac wielkanocnych w Dołędze

Barwne jaja wielkanocne nazywamy kraszankami malowankami, niegdyś farbowano je w naturalnych barwnikach roślinnych , natomiast jajka pokryte wzorem noszą nazwę pisanek.

W dniu 14.03 Biblioteka w Dołędze zorganizowała wystawę prac  wielkanocnych , jajek które zostały wykonane różnymi sposobami ze wstążki, z nici, serwet do koszyczków, stroików wiosennych, koszyczków do których włożymy pokarmy do święcenia ,zajęcy wykonanych z różnych materiałów z mchu, siana .Prace udostępniły: Pani Grażyna Pilch i Pani Michalina Toboła. Na zajęciach najmłodsi próbują swoich sił wykonując ozdoby z papieru,  kolorowe gładkie i wzorzyste kraszanki i pisanki są nieodzownym atrybutem  polskich obchodów wielkanocnych i polskich świątecznych stołów. Z jajkiem wiązały się liczne wierzenia ludowe.

Jajko jest również pierwszym i najważniejszym świątecznym , wielkanocnym pokarmem, pierwszym poświęconym w kościele kęsem pokarmu, którym dzielimy się przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego.

 

 

 

 

 

 

Źródło /filia GBP Dołęga/

 
<<< wstecz


Kwiecień 2019
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019